Grad Bihać potpisao Deklaraciju "Grad/Općina bez brana"26.10.2020.

Potpisivanjem deklaracije i Grad Bihać se priključio Koaliciji za zaštitu rijeka Bosne i Hercegovine.

Potpisivanjem Deklaracije ”Grad/Općina bez brana” i Grad Bihać, kao osma lokalna zajednica u Bosni i Hercegovini, priključio se Koaliciji za zaštitu rijeka Bosne i Hercegovine.

Potpisujući u ime Grada i građana Bihaća, gradonačelnik Šuhret Fazlić kazao je da za građane Bihaća nema dileme da li treba zaštititi rijeku Unu od bilo kakave devastacije, a posebno od gradnje hidrocentrala, od kojih, dodaje Fazlić, korist imaju samo pojedinci i određene elite.

“Slogan grad zaljubljen u svoju rijeku najbolje govori koliko mi volimo i ne damo Unu i ona je dio naših života i oko nje nema kompromisa. Nažalost, oko ove priče o izgradnji hidrocentrala stoje interesi investitora, počesto i korupcija, odnosno kupovina podrške političara i mi na to nikada nećemo pristati” – istakao je gradonačelnik Fazlić.

Zahvalivši se čelnim ljudima Grada Bihaća na priključenju zajedničkoj borbi za očuvanje rijeka u Bosni i Hercegovini, Viktor Bijelić, koordinator Koalicije za zaštitu rijeka BiH kazao je da je na  240 vodotoka Bosne i Hercegovine već izgrađeno preko 100 malih hidroelektrana a stotine novih se planira, a da se pri tom isključuje javnost iz procesa odlučivanja čime se direktno krši Aarhuska konvencija.

“Drago nam je da se Bihać pridružio ovoj koaliciji I da raste broj lokalnih zajednica koji podržavau borbu protiv izgradnje hidrocentrala. Danas Bosna i Hercegovina izvozi skoro jednu trećinu proizvedene električne energije. Dajemo naše prirodne resurse na bjesomučnu eksploataciju zarad profita pojedinaca, čime ugrožavamo kvalitet okoliša i budućnost generacija koje dolaze. Preko 30 miliona KM godišnje građani BiH izdvajaju kroz Nadoknadu za obnovljive izvore energije, preko računa za električnu energiju, što završava u džepovima privatnih investitora koji uništavaju naše rijeke” – istakao je Bijelić.

Šuhret Fazlić

Bihać

Sjećanje na Višegradskoj kapiji: Prve partizanske jedinice oslobodile Sarajevo od fašizma

Zastoj na žičari uzrok veće koncentracije putnika na polaznoj stanici