Veliko priznanje za načelnika Hadžibajrića i Općinu Stari Grad15.10.2020.

Prema rezultatima istraživanja inicijative Istinomjer, općinski načelnik mr Ibrahim Hadžibajrić je načelnik sa najviše ispunjenih obećanja datih građanima. Od 124 obećanja u četverogodišnjem mandatu (2016-2020.) ispunio ih je 100, ili 84%. Istovremeno, nema nijedno prekršeno ili neutemeljeno obećanje.

Istinomjer i Udruženje građana “Zašto ne” predstavili su rezultate istraživanja otvorenosti svih jedinica lokalne samuprave u BiH. Općina Stari Grad je ubjedljivo na prvom mjestu sa 72% ispunjenih indikatora što je još jednom čini najotvorenijom i najtransparentnijom općinom u BiH.

Na press konferenciji održanoj u Hotelu “Europa” predstavljeni su finalni rezultati oba istraživanja, a općinskom načelniku Hadžibajriću uručen je certifikat kojim se potvrđuje najviši stepen transparentnosti ove lokalne zajednice. Mjereni su transparentnost, pristupačnost, integritet i učinkovitost.

“Treću godinu zaredom Općina Stari Grad je lider u BiH, ne samo u ispunjenosti mojih obećanja, već i u transparentnosti. Na tome moram zahvaliti kompletnoj administraciji Općine Stari Grad, koja je radila u interesu građana sa jasnim stavom da smo mi tu zbog njih,” izjavio je načelnik Hadžibajrić.

Kada je riječ o ispunjenosti predizbornih obećanja, istaknuto je da je prethodne četiri godine praćen rad načelnika i gradonačelnika 12 općina i gradova u BiH: Bijeljina, Trebinje, Bihać, Prijedor, Banja Luka, Tuzla, Široki Brijeg, Općina Centar, Općina Stari Grad, Općina Novo Sarajevo, Općina Novi Grad i Općina Istočno Novo Sarajevo.

Ubjedljivo najviše ispunjenih obećanja ima načelnik Hadžibajrić.

“Sada smo na otprilike 87% ispunjenih obećanja, a do kraja mog mandatnog perioda ćemo to sigurno povećati za nekih 6-7%. To je ono što je realno. Potpuna ispunjenost od 100% nije moguća zbog zavisnosti od viših nivoa vlasti i administrativnih procedura. Što se tiče transparentnosti, u odnosu na prošlu godinu, kada smo također bili na prvom mjestu, sada smo postotak povećali na 72%. Nadam se da ćemo i u narednom vremenskom periodu, sljedeće godine povećati naše rezultate. To sad više ne zavisi od načelnika, već od građana koji će birati Općinsko vijeće i ljude koji će sjediti u tom Vijeću,” izjavio je načelnik Hadžibajrić..

Denis Čarkadžić, iz Udruženja građana „Zašto ne“ istakao je da je ukupan procenat ispunjenih obećanja načelnika i gradonačelnika otprilike isti kao prošli mandat 2012-2016. ali i da je neuporedivo veći procenat ispunjenosti obećanja načelnika/gradonačelnika nego predstavnika entitetske i državne vlasti.

Danira Karović iz ovog udruženja je podsjetila da je rađen monitoring lokalnog indeksa otvorenosti u 145 jedinica lokalnih samouprava u BiH. Rezultati su pokazali da su jedinice lokalnih samouprava još neotvorenije nego što su bile prethodne godine, kada je rezultat iznosio 34%, ove godine iznosi 33%. „Kada je riječ o najotvorenijim općinama/gradovima u BiH, na prvom mjestu je Općina Stari Grad Sarajevo, slijedi Općina Kakanj, Grad Prijedor, Grad Zenica, te peta po redu otvorenosti Općina Novo Sarajevo,“kazala je Danira.

Pogledajte TV prilog.

Ibrahim Hadžibajrić

Stari Grad

Direktor GPBiH Zoran Galić i gradonačelnik Bihaća Šuhret Fazlić održali sastanak