Općina Novi Grad pomaže rad narodnih kuhinja, donirano pet tona brašna02.04.2021.

Općina Novi Grad pomaže rad narodnih kuhinja, donirano pet tona brašna

Općina Novi Grad Sarajevo donirala je pet tona brašna humanitarnim organizacijama, koje se bave pružanjem pomoći osobama u stanju socijalne potrebe Narodnoj kuhinji „Stari Grad“, humanitarno-karitativnoj organizaciji „Kruh svetog Ante“, Humanitarnoj organizaciji „Merhamet“ i Srpskom humanitarnom udruženju „Dobrotvor“.

Služba civilne zaštite Općine Novi Grad je na početku pandemije, u vrijeme proglašenog stanja prirodne i druge nesreće, nabavila određene količine brašna s ciljem obezbjeđenja rezervi hrane za slučaj nestašice i preventivnog djelovanja i ublažavanja socijalno - ekonomske situacije kod najugroženijih kategorija stanovništva i zasijala oko 10 dunuma zemljišta krompirom.

Oko 85 tona krompira podijeljeno je javnim kuhinjama i ustanovama na području Kantona Sarajevo, te ugroženom stanovništvu s područja općine Novi Grad, na osnovu socijalnih karti koje su izradili povjerenici mjesnih zajednica, te penzionerima sa najnižom mjesečnom penzijom.

Narodna kuhinja “Stari Grad” osnovana je 1992. godine sa ciljem pomoći najugroženijem stanovništvu Kantonu Sarajevo. Uposlenici ove ustanove, za čije je potrebe danas isporučeno dvije tone brašna, svakodnevno pripreme 700 obroka za građane u stanju socijalne potrebe, uz to, svakog drugog dana korisnike obraduju nekim od prehrambenih artikala.

Rukovoditeljica NK “Stari Grad” Zilha Šeta ističe da je donacija došla u pravom trenutku, kada ova ustanova nije imala ni kilogram brašna.

“Zahvaljujem se načelniku Efendiću i njegovim saradnicima koji su nas obradovali ped ramazanske dane i u momentu kada nismo imali kilogram brašna. Zahvaljujući ovoj vrijednoj donaciji moći ćemo našim korisnicima, pored redovnog obroka, podijeliti i brašno. S obzirom na to da imamo viška drugih namirnica (riže, šećera, makarona, ulja i sl.), jedan dio ove donacije ćemo iskoristiti za prehrambene pakete koje ćemo uz pomoć CZ, svakog mjeseca, uključujući i mart, podijeliti najugroženijim stanovnicima koji žive u najudaljenijim naseljima, na području sve četiri gradske općine. To je Odluka našeg Uprvanog odbora i naš doprinos građanima kojima je pomoć potrebna”, kaže gospođa Zilha i dodaje:

"Ovo je već druga donacija u posljednje vrijeme, koju smo zahvaljujući načelniku Općine Novi Grad  dobili ove godine. Dobili smo dva puta po pet tona krompira, od kojih smo pet tona zajedno sa po 2 kilograma mesa podijelili našim korisnicima, kako bi im tokom zimskih dana obogatili njihovu trpezu, a preostalih pet tona koristili smo za pripremanje obroka”.

Donacija je isporučena i Srpskom humanitarnom udruženju "Dobrotvor" u sklopu kojeg djeluje javna kuhinja, u kojoj se svakodnevno pripremaju obroci za oko 200 ljudi s područja Kantona Sarajevo.

Aleksa Ćebić, predsjednik Upravnog odbora SHU “Dobrotvor” ističe veliki značaj donacije. “Ova donacija, kao i drugi naši programi, našim korisnicima predstavlja egzistencijalni značaj. To su ljudi koji su u stanju socijalne potrebe, stare i bolesne osobe, osobe koje su bez ikakvih primanja i sl. Pored ove vrste pomoći, Općina Novi Grad Sarajevo već nekoliko godina pomaže naše projekte kroz grantove podrške organizacijama hunanitarnog karaktera, što nam je od izuzetne važnosti. Ta sredstva utrošimo za poboljšanje i održavanje kontinuiteta rada javne kuhinje „Dobrotvor”. Kuhinja se ne nalazi na prostoru ove općine, ali je veliki broj korisnika s područja Novog Grada”, naglašava Ćebić.

Semir Efendić

Novi Grad Sarajevo

Uplaćene jednokratne novčane pomoći za 26 porodilja iz Centra

Po 500 KM za 39 porodica sa troje i više djece od Općine Novi Grad