Pucnjem topa sa Žute tabije označen početak ramazana13.04.2021.

Pucnjem topa sa Žute tabije u akšam, tradicionalno je najavljen dolazak ramazana, najsvetijeg i najvažnijeg mjeseca za sve muslimane. Čast da aktivira prvi pucanj iz topa na Žutoj tabiji pripala je općinskom načelniku mr Ibrahimu Hadžibajriću (pogledajte video) koji je sinoć na Žutoj tabiji bio u društvu predsjedavajućeg Općinskog vijeća Stari Grad dr.sc. Mirze Batalovića i vijećnika Seida Škaljića. Događaju je prisustvovala i novoizabrana gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić i ministar kulture i sporta KS Samir Avdić.

Pucanj iz topa sa Žute tabije predstavlja ramazansku tradiciju u Sarajevu i označava kraj posta.

Ranije tokom dana načelnik Hadžibajrić je uputio uposlenike Općine u obilazak Smaila Krivića, Vratničanina koji svakog ramazana puca iz topa na Žutoj tabiji. Zbog korone i bolesti Krivić je ovaj ramazan dočekao u svojoj kući, a Hadžibajrić mu je uputio poklone i želje za brz oporavak u nadi da će se brzo vratiti na Žutu tabiju, svom najdražem poslu. Do njegovog povratka, pucnjem iz topa sa Žute tabije kraj posta Sarajlijama će najavljivati njegov zamjenik Adil Babić.

Održana je i prva ramazanska teravija, a u zoru je počeo post koji će trajati sve do zalaska sunca. U skladu s trenutnom situacijom, vjerski život tokom ramazana u Bosni i Hercegovini bit će organizovan u okviru vanrednih mjera zbog pandemije koronavirusa.

Ramazansku čestitku općinskog načelnika mr Ibrahima Hadžibajrića pročitajte ovdje.

Ibrahim Hadžibajrić

Stari Grad

Centar za omladinski razvoj „PRONI“ provodi istraživanje o položaju mladih u BiH

Utvrđeni rezultati Lokalnih izbora u BiH