Sjećanje na istaknute kakanjske antifašiste pred 8.april-Dan oslobođenja Kaknja: Sjećanje na antifašistu Mehmeda Skopljaka (1922-1942)07.04.2021.

Mehmed Skopljak je rođen 1922. godine u Visokom. Nakon završene osnovne škole stupio je na izučavanje krojačkog zanata. Međutim, zbog nježnog zdravlja trogodišnje naukovanje je ostavilo odraza na njegov krhki organizam. Zbog toga je napustio ovaj zanat i otišao u Kakanj da radi kod brata u trgovini. Bilo je to 1936. godine, a u Kaknju je ostao do 1941. godine.

1941. godine odlazi u Sarajevo po nalogu antifašističkog pokreta da radi takođe u bratovoj radnji. Ubrzo odlazi na područje Konjica i Mostara gdje formira miliciju za koju od Talijana dobija oružja. Oružje je poslije proslijedio partizanskom odredu.

Aprila 1942. godine dok je boravio u Bjelimićima kod Konjica desila se izdaja milicije pa oružnici opkoljavaju kuću u kojoj se nalazio Mehmed Skopljak i njegovih 6 saboraca. Razvila se žestoka borba, neprijatelj pali kuću, pa su Mehmed Skopljak i saborci bili prisiljeni pokušati proboj. Tom prilikom oružnici Mehmeda Skopljaka hvataju živog i odmah ga ubijaju.

Mirnes Bajtaraveć

Kakanj

Obilježavamo Globalnu sedmicu poduzetništva 2020.

Ajnadžić uspješno riješio spor sa porodicom Buhač na trasi Prve transverzale

Skaka: Povodom 45. godišnjice pobratimskih odnosa, obnoviti sporazum o saradnji između Sarajeva i Tripolija

Postavljena raskošna jelka ispred Vijećnice: Dekoracije kao simbol nade

Nastavak projekta uređenja Bijele sobe u znak sjećanja na 1.600 ubijene djece opkoljenog Sarajeva