Nastavak projekta asfaltiranja saobraćajnice prema vodopadu Skakavac29.03.2021.

Nastavak projekta asfaltiranja saobraćajnice prema vodopadu Skakavac

Za realizaciju ovog projekta izdvojen je iznos od gotovo 314.980 KM. Od navedenog iznosa Ministarstvo saobraćaja Kantona Sarajevo odnosno Direkcija za puteve KS će izdvojiti 286.344 KM, dok je razliku finansijskih sredstava obezbijedila Općina Centar.

Nakon provedene procedure javnih nabavki za izvođača radova odabrana je građevinska firma „Bosman“, sa čijim predstavnikom je potpisan ugovor o izvođenju radova na asfaltiranju 750 metara makadamskog puta prema izletištu Skakavac. Osim poboljšanja vremenskih uslova za početak realizacije ovog projekta također izvođač radova treba dostaviti nadležnoj općinskoj službi dinamiku radova, garanciju za izvođenje, te pribaviti rješenje o izmjeni režima saobraćaja od Ministarstva saobraćaja Kantona Sarajevo.

Prema odredbama ugovora rok za završetak navedenih radova je 12 kalendarskih dana od njihovog početka. Kako je navedeno u predmjeru i predračunu radova, koje je dostavila firma „Bosman“, u okviru pripremnih radova biće prvo obavljeno geodetsko iskolčenje trase puta, nakon čega slijede zemljani radovi što podrazumijeva mašinski iskop zemlje i postavljanje prvog nosivog sloja sa bankinama koje imaju ulogu sprječavanja oštećenja novog asfalta. Nakon toga slijedi postavljanje novog tamponskog sloja od zdrobljenog kamenog materijala. Prije postavljanja gotovo 2.500 metara kvadratnih novog asfalta debljine osam centimetara, planirana je ugradnja 770 metara novih betonskih ivičnjaka. Također će duž ivičnjaka biti izgrađen asfaltni rigol za adekvatnu odvodnju površinskih voda koje su najčešći uzrok propadanja kolovozne konstrukcije.

Za povećanje stepena sigurnosti, kako vozača tako i pješaka, planirana je ugradnja 767 metara nove čelične sigurnosne ograde. Za nadzor projekta biće zadužen Zavod za izgradnju Kantona Sarajevo. Općina Centar je prošle godine finansirala sanaciju klizišta i rekonstrukciju dijela ceste prema vodopadu Skakavac u iznosu od oko 185.000 konvertibilnih maraka.

Srđan Mandić

Centar

Izgradnja zgrade i pristupnog puta OŠ 'Mula Mustafa

Izgradnja teniskog igrališta