Kvalitet zraka: U Kaknju proglašena “EPIZODA PRIPRAVNOSTI”18.12.2020.

Kvalitet zraka: U Kaknju proglašena “EPIZODA PRIPRAVNOSTI”

Općinski načelnik Aldin Šljivo, u svojstvu predsjednika Operativnog štaba Općine Kakanj za primjenu Plana interventnih mjera u slučajevima prekomjerne zagađenosti zraka, proglašava „EPIZODU PRIPRAVNOSTI” na području Kaknja.

Odluka o proglašenju „EPIZODE PRIPRAVNOSTI“ donesena je na osnovu činjenice da je zabilježeno prekoračenja graničnih vrijednosti pojedinih zagađujućih materija u zraku i da je Federalni hidrometeorološki zavod proglasio stabilnu vremensku situaciju karakterističnu po sporom pomjeranju atmosferskog pritiska, slabom vjetru i pojačanoj temperaturnoj inverziji.

“Epizoda” je usvojeni međunarodni termin, a odnosi se na vremenski ograničen period trajanja povišenih koncentracija zagađujućih materija u zraku.

Epizoda pripravnosti ima za cilj prevenciju daljnjeg zagađenja zraka i zaštitu zdravlja ljudi.

Radi se o prvoj fazi koja podrazumijeva poduzimanje blažih mjera u odnosu na mjere koje se poduzimaju u slučajevima potrebe za proglašenjem epizoda upozorenja ili uzbune.

Tokom trajanja epizode “EPIZODE PRIPRAVNOSTI” građanima Kaknja, posebno starim i iznemoglim licima, bolesnim osobama i drugim osjetljivim kategorijama, upućujemo apel da smanje kretanje na što je moguće manju mjeru, posebno u blizini saobraćajnica, ložišta, dimnjaka i sl. Ovaj apel odnosi se na stanovnike gradskih i prigradskih naselja, ali i na mještane u selima obzirom na prisutnost velikog broja kotlovnica.

Preporučujemo izbjegavanje nepotrebnog boravka na otvorenom prostoru u područjima zagađenog zraka, te boravak u planinskim predjelima.

Apeliramo na smanjenje emisija iz proizvodnih i energetskih postrojenja, kućnih ložišta i ostalih izvora korištenjem ekološki prihvatljivijih energenata (drvo, električna energija). Sugerišemo da se ne smije vršiti spaljivanje kućnog otpada u kotlovnicama.

O prestanku „EPIZODE PRIPRAVNOSTI“ javnost će biti blagovremeno obaviještena. Prestanak “EPIZODE PRIPRAVNOSTI” može biti proglašen ukoliko dođe do promjene vremenske situacije ili ukoliko dođe do pada vrijednosti koncentracija zagađujućih materija u zraku.

Mirnes Bajtaraveć

Kakanj

U srijedu počinje jesenska preventivna sistemska deratizacija u zgradama na području grada Visoko

Proširenje ulične rasvjete