Grad Sarajevo - grad budućnosti15.12.2020.

Sarajevo kao tehnološki i ekološki osviješten pametni grad

Grad Sarajevo, zajedno sa gradovima Maribor, Skoplje, Niš i Križevci, učestvuje u projektu „Future Cities of South East Europe“ koji je finansiran od strane Evropske unije. Cilj projekta je da ove gradove napravi što boljim za živjeti, raditi i posjetiti.

Vizija od početka mandata aktuelne gradske administracije je Sarajevo kao tehnološki i ekološki osviješten pametni grad koji je spreman predvoditi tranziciju prema gradovima budućnosti koji su zeleniji, čišći i ugodniji za život, te za cilj imaju rješavanje urbanih izazova poput transporta.

Upravo u cilju razvoja sarajevskih ulica sa manje automobila, podržan je projekat lansiranja i korištenja BeeBee električnih romobila kao novog koncepta razvoja ekološkog saobraćaja i sredstvo za unaprjeđenje pružanja javnih usluga.

Kroz ove, a i druge slične projekte i inicijative koje provodi Grad Sarajevo (Smart City Inicijativa i druge), želimo učestvovati u stvaranju efikasnijih, pametnijih i inkluzivnijih gradova koji će imati za cilj veću zaštitu planete, odgovorniji odnos ljudi prema životnoj sredini, kao i unaprjeđenje životnog standarda korištenjem novih, zelenih i eko-prihvatljivih tehnologija.

Grad Sarajevo je već poduzeo i implementirao niz koraka iz raznih oblasti, poput onih o zelenoj urbanoj mobilnosti, implementacijom deset Smart City projekata na području grada, ali i održavanje korita rijeke Miljacke.

Želimo da Miljacka bude simbol nove budućnosti ovog grada. Da bude mjesto gdje će se građani okupljati, družiti, pecati, raditi, šetati, organizirati razne događaje...

Zvuči nemoguće? Sa jasnom vizijom i pravim pristupom, sve je moguće. Nadamo se da će ova vizija postati i realnost za sve građane i posjetioce Sarajeva.

Link:

Abdulah Skaka

Sarajevo

"Građanska patrola": Najviše prijava za divlje deponije i rasvjetu

Obnovljeni brojni društveni domovi na području grada Zenica

Potpisani ugovori o izvođenju radova na humusiranju, ozelenjavanju i postavljanju mobilijara u Eko-parku Tršće

Završeno asfaltiranje puta u selu Jastrebac i sanacija dijela ulice Ibrakovića put

Otvorena zimska sezona na Bjelašnici i Igmanu

U TOKU RADOVI NA ASFALTIRANJU PARKING PROSTORA U NASELJU VITKOVIĆI

Kurs italijanskog jezika u Centru kulture i mladih Općine Centar

Rješavanje stambenog pitanja za pripadnike boračke populacije

Javni uvid u Zahtjev za izdavanje okolišne dozvole operatora Plama-Pur BH, za postrojenje za proizvodnju meke poliuretanske pjene sa instaliranim kapacitetom 3.000 t/g