Izložba "Moj bijeg u slobodu" otvorena u Centru za kulturu na Dobrinji19.10.2020.

U okviru saradnje Općine Novi Grad Sarajevo i JU Muzej “Alija Izetbegović” u Centru za kulturu Dobrinja – Vila Hadžihalilovića predstavljena je izložba likovnih djela pod nazivom „Moj bijeg u slobodu“, povodom obilježavanja 17. godišnjice smrti prvog predsjednika nezavisne Republike Bosne i Hercegovine Alije Izetbegovića.

Izložba je nazvana po istoimenoj Međunarodnoj likovnoj koloniji koju JU Muzej „Alija Izetbegović“ tradicionalno organizuje već sedam godina zaredom u Počitelju u saradnji sa Udruženjem likovnih umjetnika BiH.

“Ovo je u svega nekoliko mjeseci druga izložba koju zajednički radimo sa Općinom Novi Grad. Nakon veoma uspješne izložbe "Alija Izetbegović između Istoka i Zapada", ovaj put izlažemo dio djela sa likovne kolonije posvećene Aliji Izetbegoviću. Kontinuirano radimo kako bi afirmirali i reafirmirali lik i djelo prvog predsjednika Alije Izetbegovića”, kazao je Admir Lisica, naučno-istraživački saradnik JU Muzej “Alija Izetbegović”.

Na likovnoj koloniji učestvuju umjetnici različitih generacija i likovnih iskaza, a posjetitelji Vile Hadžihalilovića imat će priliku pogledati dvadeset izloženih slika. Na platnima se mogu vidjeti Izetbegovićevi portreti, pejsaži, ali i bolni dodiri s ratom i živim iskustvom patnje iz vremena agresije na državu BiH i herojske bh. borbe za slobodu.

Izložba se može pogledati radnim danima u periodu od 10:00 do 16:00 sati, do 29. oktobra 2020. godine, u Centru za kulturu Dobrinja – Vila Hadžihalilovića.

Ulaz je slobodan!

Semir Efendić

Novi Grad Sarajevo

Novogodišnji multimedijalni performans polaznika „Centra kulture i mladih“