Načelnik u posjeti Donjim Kolibama02.10.2020.

Pogon za preradu voća i povrća u Donjim Kolibama radi punim kapacitetom

Servisni pogon za preradu voća i povrća u Donjim Kolibama, koji je izgrađen 2018. godine projektom udruženja "Savez za povratak izbjeglica i raseljenih lica Bosanske Posavine", ove godine radi punim kapacitetom, rekao je predsjednik udruženja Pavo Dujak.

Dodaje da je u planu i proširenje proizvodnje, te da se u ovom trenutku traži način da se realizuje projekat kojim bi se izgradio još jedan objekat, gdje bi se vršila kupovina voća i povrća, te pogon za brzo zamrzavanje istog.

Pogon je posjetio načelnik pohvalivši ideju za projekte njegove realizacije, naglasivši da su sada Brođani i oni izvan Broda u situaciji da sve svoje proizvedeno voće i povrće mogu preraditi pod vrlo povoljnim uvjetima kako viškovi ne bi propadali.

Biljka dnevno preradi oko 1.000 kilograma voća i povrća, a dobije se oko 500 litara soka. Ove sezone proizvedeno je oko 15.000 litara soka, odnosno prerađeno preko 30 tona voća, a do kraja sezone očekuje se prerada preko 40 tona voća i povrća.

Ilija Jovičić

Brod