Ozvaničeno pokretanje Poslovnog udruženje Norveška - BIH02.12.2020.

(FENA) - Pokretanje Poslovnog udruženja Norveška - Bosna i Hercegovina (NBBA) ozvaničeno je jučer na ceremoniji u Sarajevu.

Ambasador Norveške u BiH Olav Reinertsen istakao je da su bilateralni odnosi dviju zemalja na visokom nivou, ali da je privredna saradnje ograničena - što je bio glavni razlog za osnivanje udruženja.

Dodao je da će NBBA omogućiti potencijalnim investitorima i poduzetnicima da se razvijaju na oba tržišta, te da razmatraju poslovne teme s donosiocima odluka.

- Za norveške investitore posebno interesantne u BiH mogu biti oblasti obnovljivih izvora energije, IT-a, turizma, te drvne i metalske industrije - izjavio je Reinertsen.

Premijer FBiH Fadil Novalić naveo je da će NBBA doprinijeti jačem povezivanju i saradnji privreda dviju zemalja, te da će u rukama nekog kao što je ambasador Reinertsen to polučiti velike rezultate.

Pojasnio je da je članstvo u udruženju otvoreno za sve organizacije i pojedince, a omogućit će investitorima i poduzetnicima bolju saradnju za brži razvoj.

- Podrška Norveške koju smo imali proteklih decenija ovim će biti dodatno pojačana - rekao je Novalić.

Ministar privrede i poduzetništva RS Vjekoslav Petričević kazao je da je u martu pokrenuta kampanja "Srpska - Republika mogućnosti" i zahvalio je ambasadoru Reinertsenu na mogućnosti da podrži tu kampanju kako bi predstavili resurse i potencijale kojim raspolažu.

Ambasador BiH u Norveškoj Nedim Makarević izjavio je da Bosna i Hercegovina sa svojim ukupnim resursima treba da se predstavlja Norveškoj, pogotovo kad je u pitanju ekonomija.

Abdulah Skaka

Sarajevo

TV prilog povodom Dana državnosti

Održana 11. vanredna sjednica Općinskog vijeća Centar