Od 2017. godine odobreno 113 zahtjeva za sufinansiranje troškova vantjelesne oplodnje06.11.2020.

Općina Centar prva lokalna zajednica u FBiH koja sufinansira troškove vantjelesne oplodnje.

Iako zdravstvo nije u nadležnosti jedinica lokalne samouprave, Općina Centar godinama unazad izdvaja značajna sredstva za ovu oblast. S obzirom na to da je u Bosni i Hercegovini posljednjih godina zabilježen znatan pad nataliteta, kao i činjenicu da parovi koji se odluče dobiti potomstvo putem vantjelesne oplodnje moraju izdvojiti značajna finansijska sredstva na ime plaćanja troškova  postupka nadležnim zdravstvenim ustanovama, Općina Centar je u 2017. godini započela sa realizacijom pilot projekta i tako postala prva lokalna zajednica u FBiH koja sufinansira troškove vantjelesne oplodnje.

Podsjećamo, na prijedlog općinskog načelnika dr. Nedžada Ajnadžića početkom 2017. godine donesen je Pravilnik o raspodjeli novčanih sredstava za sufinansiranje troškova postupka biomedicinski potpomognute oplodnje. Sufinansiranje troškova vantjelesne oplodnje se realizuje putem općinske Službe za boračko-invalidsku, socijalnu zaštitu i društvene djelatnosti, a u budžetu je za pomenutu namjenu od 2017. pa do mjeseca oktobra 2020. godine izdvojeno 174.592 KM, te je odobreno  113 zahtjeva.

Od toga je prve godine ovog projekta odobreno 37 zahtjeva, za čiju realizaciju je utrošeno 67.451 KM, 2018. godine su odobreni zahtjevi za 18 parova (32.260 KM), dok je u 2019. godini 29 parova dobilo finansijska sredstva (39.381 KM).

Istom broju parova su i u ovoj godini, do mjeseca oktobra, za pomenutu namjenu odobrena finansijska sredstva u iznosu od 35.500 KM. S obzirom na to da je ovaj pionirski poduhvat središnje sarajevske općine izazvao veliko interesovanje, njegova realizacija će biti nastavljena i dalje.

Srđan Mandić

Centar

Civilna zaštita u obilasku: Vatrogasci na oprezu, Dom zdravlja ima dovoljno testova, policija na terenu i prati stanje

Vidović: Dodatna sredstva Vlade Medicinskom fakultetu za opremanje novih prostorija