Irfan Hozo obilježava 40 godina rada: Otvorena izložba "Portreti grada"20.10.2020.

U Galeriji Općine Novi Grad, u saradnji sa Umjetničkom galerijom BiH, otvorena je izložba “Portreti grada”, autora Irfana Hoze.

Ovom izložbom slikar Irfan Hozo obilježava 40 godina profesionalnog rada. Ono što je obilježilo dosadašnju Hozinu karijeru je njegova najdojmljivija izložba s motivima razrušene Vijećnice, kao simbola grada i njegove destrukcije.

Hozo se i danas bavi temom istog grada, s primjetnim vremenskim odmakom, ali kroz drugačiju prizmu.

Izložbu čini 13 slika, portreta Sarajlija, u prirodnoj veličini. Hozo kaže je bilježio ono što mu se činilo likovno zanimljivim.

“Mislio sam da ovo više niko nikad neće vidjeti i iskazujem jednu zahvalnost Općini Novi Grad i ovoj divnoj ekipi koja je postavila izložbu. Ovo je pokazatelj da javnost želi drugačiji ishod za nas umjetnike, da ono što smo nekad radili i što radimo ipak bude na mjestima gdje to ljudi mogu vidjeti. Mi ove ljude zovemo običnim, ali oni nisu obični, oni imaju svoju funkciju u gradu, pomažu nam u životu, ima tu limara, frizera, slikara, vlasnika kafana…”, kazao je Hozo.

Strajo Krsmanović, direktor Umjetničke galerije BiH, kazao je da je glavna karakteristika Hozinih djela predstavljenih na izložbi ta da su za njega svi ljudi jednaki, bez obzira na ono čime se bave.

“Ne kaže se džaba da grad čine ljudi. Umjetnik Irfan Hozo šeta svojim gradom i bilježi svoje sugrađane, sreće umjetnike, profesore, reditelje, ali i one tzv. “male ljude”, poput čistača cipela. Naš život okružen ovim ljudima je ono što umjetnik Hozo bilježi, a što sve nas čini većim”, rekao je Krsmanović.

Kustosica Umjetničke galerije BiH, Ivana Udovčić, podsjetila je da je ova izložba po drugi put predstavljena u Sarajevu i da je premijera bila prošle godine u Umjetničkoj galeriji BiH.

“Obzirom na dobar odaziv publike odlučili smo da izložbu prezentiramo i u Galeriji Općine Novi Grad. Ovi protreti govore o jednoj novoj fazi koju je Irfan Hozo otvorio prošle godine i koju čak i nakon izložbe nastavlja da stvara. Ovaj put predstavlja živo Sarajevo, njegove stanovnike kroz portrete u velikom formatu”, kazala je Udovčić.

Izložba se može pogledati do 28. oktobra, radnim danima u periodu od 10:00 do 16:00 sati, u Galeriji Općine Novi Grad.

Ulaz je Slobodan!

Semir Efendić

Novi Grad Sarajevo

Novogodišnji multimedijalni performans polaznika „Centra kulture i mladih“