Poticaji za poljoprivredu02.10.2020.

Općina Bosanska Krupa obezbijedila je dodatnih 50 hiljada KM za sjetvu kukuruza.

Općina Bosanska Krupa, u namjeri da potakne i pomogne poljoprivrednu proizvodnju, te sačuva resurse u ovoj privrednoj oblasti, obezbijedila je dodatnih 50 hiljada KM za sjetvu kukuruza, 10 iz vlastitog budžeta i 40 hiljada putem javnog poziva Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva.

Općina Bosanska Krupa će poljoprivrednim proizvođačima isplatiti 50 hiljada KM sredstava kao subvenciju za sjetvu 540 hektara kukuruza za zrno i silažu.

Sredstva je osigurala kod Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva i iz vlastitog budžeta i bit će isplaćena proizvođačima koji su upisani u registar poljoprivrednih gazdinstava, koji su planirali sjetvu kukuruza, te posjeduju dokaz o kupovini repromaterijala: sjeme, mineralna gnojiva i zaštitna sredstva.

„Općina Bosanska Krupa je u prvoj polovini godine poljoprivrednicima isplatila 300 hiljada poticajnih sredstava za sjetvu kukuruza, graha i krompira. Tada smo uvidjeli da vlada veliki interes za sjetvu kukuruza, pa smo ova sredstva, koja nisu naročito velika ali nisu ni zanemariva, odlučili usmjeriti u podršku ove kulture“, ističe načelnik Općine Bosanska Krupa Armin Halitović.

Općina Bosanska Krupa je sačinila preliminarnu listu korisnika na kojoj su se našli svi poljoprivrednici koji su općinskoj službi u planu proizvodnje prijavili sjetvu kukuruza. Tim korisnicima upućen je poziv za dostavu dokaza o kupovini repromaterijala nakon čega je sačinjena i konačna lista korisnika sa 76 poljoprivrednika kojima su izrađena i uručena rješenja o odobravanju i isplati sredstava. Najveći iznos novčane podrške koji se mogao odobriti krajnjem korisniku je 1.000 KM.

Armin Halitović

Bosanska Krupa

Prijava jesenske sjetve

Poziv poljoprivednicima da se prijave za podsticaj za jesensku sjetvu