Žepče

Federacija BiH - Zeničko-dobojski kanton

Ključni brojevi

Površina: 282 km²

Broj naselja: 41

Populacija: 30219

Web stranica:  http://www.opcina-zepce.com/

Poštanski broj: 72230

Povezani članci:

O općini i njenoj historiji

Grad Žepče se pominje još za vrijeme Rimskog carstva. Prvi pisani trag datira od 14.10.1458. (povelja Stjepana Tomaša), što je i uzeto za Dan Općine Žepče. Nakon pada Bosne pod Tursko carstvo Žepče se nalazi u sastavu Bosanskog sandžaka, zatim vilajeta Kraljeva zemlja, kasnije kadiluka Brod. Od 1584. godine Žepče pripada kadiluku Tešanj. U pohodu Eugena Savojskog grad Žepče je 18. oktobra 1679. zapaljen, a pri povratku sa pohoda na Sarajevo tvrđava je minirana.[4] Koncentracioni logori U Žepču su tokom Bošnjačko-hrvatskog sukoba formirani logori za civile (najvećim dijelom Bošnjake) od strane Hrvatskog vijeća odbrane: "U logorima je bilo pet hiljada ljudi, a od toga su poginula 83 čovjeka. U logor u Hercegovini je deportovano 431 lice. Natrpani su u autobuse pripremljene za iseljenje Hrvata. Ubijeno je trideset i jedno od njih. Civili iz Šehera su dvije noći držani u tunelu 'Karaula'. Onda su ih potjerali ka Zenici i zapucali po koloni. Kada je ubijeno nekoliko žena, svi civili su pobjegli u grad. Na malom prostoru slobodnog grada, šest dana je bila sabijena vojska i 6.000 civila. Onda su šestog dana pristigle i jedinice srpske vojske sa osam tenkova i počele masakrirati grad. Civili su počeli ginuti masovno. Nakon predaje malobrojnih branilaca, civili su zatvoreni u logore. Poseban tretman su imali zatvorenici u Silosu i svi sumnjivi u njihovim istražnim saslušanjima na Perkoviću i u drugim mjestima. Nakon podjele plijena, jedan broj civila je pušten prema Zenici, a ostali su zadržani kao taoci, radna snaga i sredstvo za razmjenu. Žepačka golgota je primjer ambicija pojedinaca da uđu u istoriju kao mali Napoleoni, ne misleći da će rat stati i da za zločine treba odgovarati. Neka od ubistava civila nikada nisu razjašnjena. Na Željezničkoj stanici je ubijeno devet civila i nikada se nije saznalo gdje su. Stara i bolesna lica su deportovana u opkoljeni Maglaj. Puštanjem srpskih vojnih jedinica preko linija HVO-a, opkoljeni su Maglaj, Tešanj i Zavidovići, što je imalo za posljedicu veliki broj novih žrtava.

municipality

Geografija

arrow

Kroz Žepče prolazi magistralni put Sarajevo - Zenica - Doboj - Bosanski Brod - Slavonski Brod, te željeznička pruga Ploče - Sarajevo - Zenica - Doboj - Modriča - Bosanski Šamac. Žepče se nalazi između 18° 2’ geografske dužine i 44° 25’ geografske širine, te na 219 m nadmorske visine. Općina Žepče broji 30.000 stanovnika i ima 600 privrednih subjekata. Kroz grad protiče rijeka Bosna. Žepče se nalazi u dolini, a okružen je planinama koje su pogodne za planinarenje i lovni turizam. U neposrednoj blizini grada i u samom gradu nalazi se 14 izvora mineralne vode. Jedan od najbogatijih izvora vode nalazi se u naselju Bistrica, 3 kilometra udaljen od Žepča, prema Zavidovićima.

Stanovništvo

arrow

Po posljednjem službenom popisu stanovništva iz 1991. godine, općina Žepče imala je 22.966 stanovnika, raspoređenih u 23 naselja. Poslije potpisivanja Dejtonskog sporazuma, općina Žepče gotovo u cjelini ušla je u sastav Federacije Bosne i Hercegovine. U sastav Republike Srpske ušao je dio naseljenog mjesta Papratnica. 2001. godine, općini Žepče se dodaju naselja Adže, Pire, Ponijevo, Matina, Ljubatovići, Grabovica, Čustovo Brdo, Komšići, Radunice i Globarica koja su do tada pripadala općini Maglaj, i naselja Brankovići, Donji Lug, Gornji Lug, Vrbica, Debelo Brdo, Osova, Vinište i Gornja Lovnica koja su do tada pripadala općini Zavidovići.

Kultura

arrow

Na listi nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine za općinu Žepče nalazi se spomenik: "Trzanska (Alibegova, džamija na Trznju) džamija sa haremom, mjesto i ostaci graditeljske cjeline".

Sport

arrow

U Žepču egzistira nogometni klub Žepče, koji se takmiči u Prvoj ligi Federacije Bosne i Hercegovine. U košarkaškoj Ligi mladih KS Zenica takmiči se Košarkaški klub "Orlovik" u pionirkoj, kadetskoj i juniorskoj konkurenciji. Od sezone 2007/2008. egzistira i seniorski košarkaški klub Orlovik koji se takmiči u A-2 ligi grupa sjever. Od marta 2008. godine u Žepču se ponovo trenira i igra rukomet. Rukometni klub Žepče se takmiči u 1. ligi FBiH, i okuplja oko 140 članova svih uzrasta.